نکاتی ساده در طراحی آپارتمان و منازل کوچک

نکاتی ساده در طراحی آپارتمان و منازل کوچک

آپارتمان های مینیاتوری، اتاق های خوابگاه یا خانه های کوچکی که اتاق نشیمن و خواب آن یکی است و به آنها اصطلاحا سوئیت گفته می شود، امروزه به تعداد زیاد در شهرهای پرجمعیت ساخته می شوند.اگر شما هم ساکن یکی از این آپارتمان های مینیاتوری هستید با ما همراه شوید تا ایده های جدیدی به منزل کوچک خود بیافزایید:

a46fe_small-studio-apartment-300x300

برای طراحی سوئیت، شما دو انتخاب دارید:
۱ – می توانید سوئیت خود را به صورت یک اتاق یکپارچه حفظ کنید.
۲-می توانید باتوجه به کاربردهای مختلفی که از فضای مورد نظر دارید، آن را به ۲قسمت تقسیم کنید(خواب و کار).این کار را به وسیله پرده، پارتیشن یا اسباب و اثاثیه مناسب (مثلا یک کتابخانه ظریف و زیبا)انجام دهید.
حال باید تصمیم بگیرید چگونه محیطی زیبا و دلپذیر به‎وجود آورید، و اینکه چه دکوراسیون و چه سبکی را انتخاب و اجرا کنید.
بهتر است رنگ مبلمان و دیوار را محدود کنید و از رنگ آمیزی شلوغ بپرهیزید، زیرا محیط شما کوچک است و اگر از رنگ های مختلف استفاده کنید، بسیار کوچکتر و شلوغ جلوه می کند.
باید از حداقل مبلمان استفاده کنید ولی درضمن همه امکانات را فراهم آورید؛ بهترین ایده استفاده از مبلمان چند منظوره است.مثلا بهتر است از یک مبل تخت خواب شو استفاده کنید تا بعد از تماشای تلوزیون، به هنگام خواب و استراحت با یک چشم بهم زدن تبدیل به تخت شود.
حتما آینه زیبایی به دیوار نصب کنید تا وسعت و عمق اتاق شما بیشتر شود. آباژور و گلدان گل را نیز به گوشه ای از اتاق اضافه کنید.
برای اتاق های بسیار کوچک، بهتر است از خانواده رنگ های سرد مثل آبی و سبز روشن بهره گیرید.
تا حد امکان از فضاهای دیواری به جای زمینی استفاده کنید؛ مثلا به جای اینکه یک کتابخانه قدی بگذارید، قفسه کتابی که به دیوار نصب می شود و پایه ندارد را انتخاب کنید. با این کار می‏توانید از فضای زیر کتابخانه به عنوان محلی برای گذاشتن تلویزیون، مبل و… استفاده کنید.
حتما از طرح های ساده برای مبل، پرده و روتختی استفاده کنید و از انتخاب الگوهای متعدد و رنگ آمیزی تند بپرهیزید.
اتاق های ساده با دیوارهای منظم، معروف به اتاق های جعبه ای هستند.  دراین گونه اتاق ها باید یک مرکز توجه به وجود آورید؛ بهتر است یک دیوار را به رنگی متفاوت نسبت به سه دیوار دیگر رنگ آمیزی کنید و تابلو یا وسیله تزیینی یا آینه ای با قاب زیبا به این دیوار بیاویزید، یک مبل یا صندلی قدیمی که دارای طرحی خاص و زیباست درگوشه ای از اتاق بگذارید و به این ترتیب نقطه توجه را فراهم کنید.
برای سوئیت هایی که دارای سقف کوتاه هستند، حتی الامکان از نصب لوستر و چراغ های آویز خودداری کنید، زیرا اینگونه چراغ ها سقف را کوتاهتر نشان می دهند. اگر دیوار عریض و سقف کوتاه باشد، می توانید برای بلند به نظر رسیدن سقف، از طرحهای عمودی یا تابلوهای بلند و باریک در کنار هم بهره کیرید تا فضای اتاق متعادل گردد.
حتما سقف را به رنگ روشن مانند سفید یا شیری رنگ آمیزی کنید؛ دیوارها باید یک یا دو پرده از سقف تیره تر شوند.
بهتر است سوئیت خود را طوری طراحی کنید که توجه بیننده به سمت کف اتاق کشیده شود، مثلا با گذاشتن کوسن های تزئینی روی زمین یا مخده و یک قالی زیبا، نقطه توجه بیشتر متمایل به کف اتاق می شود تا به سمت سقف. اتاق تاریک به اتاق هایی اطلاق می شود که شما درطول روز اگر بیرون نروید متوجه نمی شوید چه زمانی از روز است، این اتاق ها به اصطلاح نورگیر نیستند.بهترین راه حل انتخاب رنگ های روشن برای دیوارهای این نوع اتاق ها است.پرده ساده و روشنی انتخاب کنید و توجه داشته باشید که به جای کرکره یا شید که اتاق را تاریک می کند حتما از پرده های پارچه ای نازک بهره گیرید.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!